Altın Dedektörü Kiralamak Doğrumudur?

Dedektör piyasasında üretici ve buna bağlı ana bayiler ile küçük çaplı “al-sat” işlevi gören müesseseler mevcuttur. Kiralık olarak adlandırılan dedektörler genellikle küçük çaplı “al-sat” mağazalarında, üretici firmalar ile doğrudan bir bağı olmayan, garanti ve güvence konusunda taahhüt veremeyen ticarethanelerde bulunur.

Dedektör Kiralayanlar Çok Büyük Bir Yanlış Yaparlar

Bu tür cihazlar ekseriyet ile zaten ikinci el olarak vitrinde (satışta) bulunan bir cihazdır ve kira bedeli alınarak cihazın üzerinden hariçten gelir amaçlanmıştır. Ne şartlarda kullanılmış, hangi komplikasyona maruz kalmış, belki de daha önceden, ehli olmayan kişilerce tamir görmüş bir dedektörün doğru ve düzgün çalıştığını kiralayan kişinin anlaması veya test etmesi mümkün değildir.
Kira müddeti oldukça kısa, karşılığında kira ücreti oldukça yüksek olduğu bilinmektedir. Bu kısıtlı zaman içinde, aranacak bölgenin yeteri kadar araştırılıp araştırılamayacağı da, kiralayan kişinin metal dedektörünü sağlıklı kullanıp kullanamayacağı da ayrı bir soru işaretidir.

Dedektör Kiralama Asla Ucuz Değildir

Buna istinaden bir kaç seferlik bir kiralama ücreti tahminen yeni bir cihazın garantili satışına eşdeğer olacaktır.
Ayrıca dedektör gibi hassas değerler ile üretilmiş, elektronik altyapısı yüksek, teknolojik bir ekipmanın sürekli kiralanıp değişik ellerde hor kullanılmış olması ya da zor koşullarda kullanılıyor olması o dedektöre olan güvenilirliği yüksek oranda düşürmekte olduğunu ifade etmek yerinde olur.
Bu tür dedektör kiralama işi yapan esnafların birçoğu, cihazlar hakkında genellikle derin ve doğru bir bilgiye dahi sahip değillerdir. Tek amaçlarının gelir elde etmek olduğunu vurgulamakta sakınca yoktur.

Dolayısı ile hem üretici hem satıcı bir firma olarak;
Garantili, servis ve eğitim güvenceli ,
Kişiye özel, isteklerine ve arama yapacağı arazi ve hedefine uygun model seçim özgürlüğü,
en nihayetinde de ödeme konusunda çeşitli alternatiflerin de varlığından dolayı yeni bir dedektör satın almanın çok daha faydalı olacağını belirtebiliriz.

Yorum Yaz