Ana Sayfaya Dön
Anfibio Dedektör ile Bulunan Avuç Dolusu Sikke

Yaşlı Bir Adam Arama İstedi

2019 Ekim ayı sonlarında iyi arkadaşım Michael Gwynne ile birlikte Nokta Makro Anfibio’m ile Kuzey İrlanda sahil şeridine yakın bir mera arazisini araştırıyordum. Bir toprak sahibi tarafından kayıp bir alyans avı yapılmasını ve arazisinde arama istendi. Şüpheli yere kapsamlı bir arama yapmıştık, ancak birkaç nal ve önemsiz parça bulmak dışında başarılı olamadık. Öğleden sonra geç saatlere kadar yani bir gün boyunca aramaya karar verdik, arama yaparken bir noktadan gerçekten çok iyi sinyaller alıyordum. İlk başta yine mi at nalı yada değersiz bir metal diye kendime sordum. Ancak o kadar merak ettim ki bu sinyalleri ve orayı detaylı şekilde kazmaya karar verdim. Sadece birkaç santim aşağı indiğimde, hedef noktasında bir yön bulmaya çalışmak için pinpointerımı kullanmaya karar verdim. Yumuşak toprağı bir tarafa hareket ettirdikten sonra üç dövülmüş para olduğu ortaya çıkan gümüş ışıltısını gördüm! Madeni paraları çıkardıktan sonra, pinpointer yerde hala bir hedef olduğunu belirtti. Bu kadar çok sinyal geliyorsa mutlaka devamı olduğunu düşündüm. Kazmaya başladım.

Sikke Definesi Buldum

Biraz daha fazla toprağı kaldırarak açık bir şekilde daha fazla bozuk para gördüm, bazıları yanlarında yığılmış, diğerleri düz duruyordu. Kesinlikle şaşırtıcıydı ve neredeyse hepsini görmemle duygulandım hatta ağlıyordum. Kutlama tipi bir dans yaptım, saçmasapan dans ettim çünkü inanılmaz paralar bulmuştum. on madeni paralar yaklaşık 18 inç derinlikten çıkarıldı ve bir yerinde sayımSon olarak yaklaşık 40-45 cm kazmaya başladığımda bir çok paranın olduğunu fark ettim. Hepisini tek tek yer altından çıkarttım. Topraktan çıkarttığım paraları tek tek saymaya başladım. Tam 84 adet para bulmuştum. Hemen fiyatlarını öğrenmek için ebay sitesine girdim ve tanesinin yaklaşık 300 dolara satıldığını gördüm. 84 tane para 25.000 dolardan fazla yapıyordu. Saçma sapan dans etmeye başladım.

Bunu Tüm Dünya’nın Bilmesini İstiyoruz

Sikkelerin bazıları ezilmiş durumda bazıları ile sanki hiç dokunulmamış şekilde yeniliğini koruyordu. Kısa bir inceleme yaptım hatta orada yaşayan yaşlı amca ile bulunanlar hakkında tartıştık. Edward VI ve Charles I’in paralarını olduğuna karar verdik. Konuştuğum yaşlı amca burada eskiden kralların bulunduğunu söyledi. Sikkelerin tamamı şu anda incelenecek ve kataloglanacakları Ulster Müzesi’ne ait. Daha fazla ayrıntıya sahip olur olmaz, Treasure Hunting dergisi ile bu detayları paylaşacağız ve tüm dünya buna şahit olacak.

Yorum Yaz