Ana Sayfaya Dön
Dedektör En Fazla Kaç Metreden Çeker

Dedektörler ve Derinlik Algısı

Dedektörlerin derinlikleri dedektörün teknolojik alt yapısı, çalışma sistemi ve modeline göre değişiklik gösterir. Bazı dedektörler ayrım yaparken derinlik kaybı yaşayabilir. Bazı altın ve define dedektörleri de ayrım modunda çalışsa dahi derinlik kaybı yaşamadan algılama ve tespit yapmaya devam eder. Dedektörlerin derinliği tabi ki çok önemlidir fakat derinlik kadar ayrımda önemlidir. Örneğin mineralin yüksek olduğu bir toprakta mineralle metalin ayrımını iyi yapamayan bir dedektörde derinliğin pek işinize yarayacağı söylenemez çünkü manyetik yüklenen yoğun oranda maden içeren minerallere metal diye ötebileceğinden. Hatalı diye tabir edebileceğimiz yalancı sinyallere çok emek verip derin kazılar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Fakat elinize acı bir tecrübe, yorgunluk ve hayal kırıklığından başka hiçbir şey geçmez bu yüzden toprak yapısına göre seçim yapılmalı ve alacağınız dedektör de her ne kadar derinlik önemli olsa dahi ayrımı da kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

Derinlik ve Teknoloji

Derinlik cihazın teknolojisi kadar toprağın mineral yapısı ve toprak altında olan materyalin ne kadar süredir orada olduğu ile doğru orantılıdır. Çünkü toprak altında kalış süresi ne kadar uzun olursa o kadar manyetik alanı da artacağı için daha derinde de cihazınız tarafından fark edilebilir ve doğru tespit ile mutlu sona ulaşma şansınız artar. Ayrıca maden ve mineral yapısının düşük olduğu topraklarda cihazlar daha iyi gözlem yapabildiğinden daha derinlere ulaşmanız muhtemeldir.
Bu durumda cihaz alırken firmanın satış temsilcisine varsa eski dedektör tecrübenizi beklentilerinizi, kendi durumunuzu ve arama yapacağınız alanın özelliklerini ( bahçemi tarlamı gibi ) toprak yapısı ve arama yapacağınız yöntemi ( tek para – define vs ) mutlaka anlatın ve daha derin bir cihaz alıp yanlış sonuçlara ulaşmaktansa daha elverişli bir cihaz alıp en azından karşı karşıya olduğunuz defineyi daha rahat bulabilir. Ekstra maliyetlerden kurtulur ve daha memnun bir kullanıcı olursunuz.

Defineciler İçin Derinlik

Genellikle defineciler cihazların derinliğinin oksite göre değiştiğini düşünürler, ancak bu çok yanlış bilgidir. Cihazlardaki derinlik algısı sadece oksite değil metallerin oluşturmuş olduğu etki alanına göre de değişir. Hedeflerin çapları, toprak altındaki duruş şekli, kalış süresi, hedefin cinsi, toprak yapısı da cihazın derinlik algısını doğrudan etkileyen etkenlerdir.
Bütün bu etkenlerin yanı sıra arama başlıklarının fiziki yapısı ve yapılış kalitesi derinlik algısını değiştirmektedir. Bunların yanı sıra arama yapılacak olan arazinin fiziki ve biyolojik yapısı da cihazın derinlik algısını etkileyen belirleyici unsurlardan bazılarıdır.

Yorum Yaz